Poradniki

Czyszczenie dywanów – jak zrobić to w domu?

Dywany to bardzo lubiane dodatki do domu. Ocieplają wnętrze, nadają mu przytulnego klimatu i podkreślają styl, w jakim urządzone jest wnętrze. Ich pielęgnacja przysparza jednak trochę kłopotów i łatwo doprowadzić do stanu, w którym w dywan wchłonie się plama lub namnożą się tam roztocza. Jak więc przeprowadzić czyszczenie dywanów w taki sposób, by do takich sytuacji nie dopuścić? Zapraszamy do lektury naszego poradnika!

Jak dbać o dywan na co dzień? 

Każdy dywan jest inny. Widać to nie tylko w ich kolorze, ale też długości i strukturze włosia. O dywany należy więc odpowiednio dbać na co dzień, inaczej będą się niszczyć i mogą być w stanie, w którym zwykłe czyszczenie już nie pomoże. Najważniejsza zasada to czyszczenie wszystkich zabrudzeń regularnie. Dotyczy to zarówno plam, jak i np. rozsypanych okruszków. Najlepiej codziennie odkurzyć dywan, tym bardziej, gdy w domu są zwierzęta lub małe dzieci. Dywan nie powinien też mieć na co dzień kontaktu z wodą, gdyż może ulec zamoczeniu, a to jest bardzo szkodliwe dla struktury włosia.

Czyszczenie dywanów – usuwanie plam

Wszystkie plamy koniecznie usuwaj na bieżąco. Inaczej mogą wgryźć się głęboko we włosie i pozbycie się ich stanie się trudniejsze. W sklepach można zaopatrzyć się w specjalne odplamiacze do dywanów. Są to jednak silne środki chemiczne, dlatego lepiej, by konieczność sięgania po nie zachodziła rzadko. Do usuwania plam świetnie sprawdza się odkurzacz piorący. Jeśli jednak go nie posiadasz, użyj gąbki lub szmatki nasączonej letnią wodą i odrobiną detergentu. Co ważne, plamy nie należy pocierać, to grozi tylko głębszym jej wtarciem! Najlepiej zamiast tego przykładać szmatkę wiele razy do zabrudzonego miejsca.

Najlepsze metody na szybkie czyszczenie dywanów 

Dywany należy prać nawet wtedy, gdy nie mają one plam. Głęboko w strukturze włosia gromadzą się resztki jedzenia, kurz i inne drobne zabrudzenia. Jest to niestety świetne środowisko do namnażania bakterii. Za jakiś czas pozornie czysty dywan może żółknąć lub brzydko pachnieć. Domowe czyszczenie dywanów najlepiej zacząć od odkurzenia i wytrzepania. Pozwoli to pozbyć się luźnych zabrudzeń, zwłaszcza z dywanów typu shaggy. Następnie, jeśli nie mamy odkurzacza piorącego, powinniśmy rozprowadzić na dywanie środek czyszczący lub domową miksturę z octu i sody oczyszczonej i postawić na kilka godzin, a po tym czasie odkurzyć. Niezawodnym sposobem na uzyskanie czystych, pachnących świeżością dywanów jest też wezwanie profesjonalnej ekipy. Choć to rozwiązanie nie jest tak tanie, jak domowe metody, warto uwzględnić je w swoim budżecie choć raz na rok lub dwa, by mieć gwarancję pozbycia się wszystkich zarazków!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *