Poradniki

Eko sprzątanie – czy to możliwe?

eko sprzątanie - środki

Świadomość tego, jak ważne jest dbanie o naszą planetę, nieustannie wzrasta. Coraz więcej mówi się też o tym, że ostre chemiczne środki do czyszczenia mogą niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie. Czy więc możliwe jest eko sprzątanie, a jeśli tak, jak się za to zabrać? Zapraszamy do lektury poradnika, który odpowiada na te pytania!  

Kiedy eko sprzątanie może się udać? 

Powodów, by spytać bardziej ekologicznie, może być wiele. Są to chociażby chęć przysłużenia się planecie, dbałość o zdrowie domowników, czy też alergia na niektóre środki czystości. Czy jednak wszystko można wyczyścić przy użyciu wyłącznie naturalnych środków? Tak naprawdę odpowiedź na to pytanie zależy od kilku czynników, m.in. stopnia zabrudzenia powierzchni i sprzętów. O ile naturalne substancje wspaniale czyszczą codzienny brud, tak z mocno zapuszczonymi przedmiotami mogą sobie nie poradzić. Silna chemia powinna też zagościć w toalecie, aby poradzić sobie z bytującymi tam bakteriami. Eko sprzątanie kuchni czy mycie okien naturalnym płynem jest zaś świetnym pomysłem, a korzystając z naszych wskazówek, powinno być bardzo skuteczne.  

Naturalne i skuteczne środki z domowej spiżarni 

Eko sprzątanie jest nie tylko zdrowe i przyjazne dla środowiska, ale również… całkiem tanie. Większość składników potrzebnych do zrobienia domowych środków czystości zapewne masz w domowej spiżarni. Nawet jeśli nie, kupisz je taniej niż chemiczne preparaty. Podstawowe składniki, w jakie powinieneś się zaopatrzyć to ocet, soda oczyszczona oraz sok z cytryny. Łącząc je z wodą, a także mieszając między sobą, stworzysz świetne, nie tylko ekologiczne, ale i skuteczne preparaty. Z sody powstanie pasta, którą umyjesz piekarnik. Ocet poradzi sobie z kamieniem na armaturze łazienkowej, cytryna natomiast znakomicie odkamieni czajnik. Należy jednak pamiętać, że ocet czy sok z cytryny to kwasy, dlatego lepiej nie stosować ich na delikatnych powierzchniach.  Natomiast nie do sprzątania, ale za to do konserwacji zlewozmywaków świetnie nadaje się… olej kuchenny. Wystarczy raz na jakiś czas posmarować komorę cienką warstw oleju, by zlew dłużej wyglądał jak nowy. 

Co jeszcze warto wdrożyć? 

Eko sprzątanie może być realizowane nie tylko poprzez korzystanie z domowych środków czystości. Ekologiczny powinien być cały styl sprzątania. Przykładowo, korzystanie z materiałowych szmatek zamiast papierowych ręczników sprzyja zasadzie zero waste. Warto też myć naczynia w misce, a nie pod bieżącą wodą. Tworząc akcesoria do sprzątania, dasz drugie życie zużytym już przedmiotom. Stare ubrania łatwo przerobisz na szmaty, a niepotrzebna już szczoteczka do zębów wspaniale doczyści wszelkie trudno dostępne zakamarki w domu (np. fugi). Idea eko sprzątania to wspaniała sprawa i naprawdę warto choć niektóre z omówionych nawyków zastosować u siebie w domu, a nawet w biurze. Jeśli jednak potrzebujesz rozprawić się z większym brud lub wyczyścić większą powierzchnię przy użyciu bardziej inwazyjnych metod, chętnie Ci w tym pomożemy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *