Poradniki

Sprzątanie kuchni – zrób to szybko i skutecznie

sprzątanie kuchni

Większość z nas zna powiedzenie, że kuchnia jest sercem domu. Im więcej jednak w niej przebywamy tym, nie da się ukryć, tworzymy więcej bałaganu. Sprzątanie kuchni nie należy do ulubionych zajęć dużej części osób, znamy jednak sposoby na to, by stało się prostsze i przyjemniejsze. Czy chcesz się z nimi zapoznać? Jeśli tak, przeczytaj z uwagą ten poradnik! 

Co możesz zrobić na co dzień, by ułatwić sobie sprzątanie kuchni? 

O tym, jak bardzo męczące okażą się generalne porządki jakiegokolwiek pomieszczenia, decyduje… częstotliwość sprzątania w nim na co dzień. Jeśli więc chcesz, aby wielkie sprzątanie zajmowało Ci mniej czasu, zacznij od wyrobienia w sobie nawyku regularnego czyszczenia kuchni. Tak naprawdę wystarczą drobne gesty. Codziennie wymyj naczynia, wyrzuć śmieci, przetrzyj blaty czy uchyl okno, by przewietrzyć pomieszczenie. Dzięki temu nie tylko nie dorobisz się warstwy brudu, ale też przebywanie w kuchni stanie się przyjemniejsze. 

Od czego zacząć generalne porządki? 

Większe sprzątanie kuchni najlepiej zaplanować na co najmniej raz w tygodniu. Rozpoczynając je, zrób wszystkie zwykłe czynności, o których wspomnieliśmy wcześniej. Przed pracą przygotuj też środki czystości. Mogą to być zarówno chemiczne preparaty, jak i domowe środki z naszego wpisu o ekologicznym sprzątaniu. Niezależnie, na co postawisz, załóż gumowe rękawice. Kiedy już pozmywasz naczynia (lub puścisz zmywarkę) i wyrzucisz śmieci, możesz przejść do właściwego sprzątania. Rady, jak się za nie zabrać, znajdziesz w kolejnym akapicie.  

Sprzątanie kuchni krok po kroku  

Na początku należy umyć szafki i blaty. Niektórzy zupełnie zapominają o frontach, ale na nich również gromadzi się brud. Następnie warto przetrzeć stojące na blacie przedmioty i sprzęty takie, jak ekspres do kawy. Kolejny krok to mycie zlewu oraz kuchenki. Najłatwiej w tym względzie mają posiadacze płyt. Nie muszą oni męczyć się z zakamarkami. Przy odrobinie pracy można jednak poradzić sobie też z tradycyjną kuchenką gazową. Raz na jakiś czas warto umyć też lodówkę oraz piekarnik. Na sam koniec umyj podłogi, a także okno, jeśli jest taka potrzeba. Dbając o regularne czyszczenie, odpowiednie przygotowanie, a także o kolejność prac, zyskujesz gwarancję, że Twoja kuchnia w niedługim czasie będzie wręcz lśniła czystością! 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *