Poradniki

Mop parowy czy zwykły? Co wybrać?

mop

Urządzenia na parę szturmem wkradły się w nasze życie. Parowe garnki, żelazka czy myjki to ulubione sprzęty domowe wielu osób. Czy więc warto zainwestować również w mop parowy? A może tutaj lepiej zostać wiernym tradycji? Postaramy się udzielić wyczerpującej odpowiedzi! 

Mop – niezbędny sprzęt w każdym domu 

Mop to sprzęt, który obok odkurzacza czy miotły uznaje się za konieczne wyposażenie każdego domu, czy biura. Samo odkurzenie czy zamiecenie podłogi zwyczajnie bowiem nie wystarczy i regularnie trzeba ją również myć. Dawniej gospodynie robiły to głównie na kolanach, mozolnie wycierając podłogę za pomocą szmaty. Dziś stawia się jednak na wygodniejsze rozwiązania, które nie wymagają ciągłego schylania się (za co z pewnością wdzięczne są nasze kręgosłupy). Zanim zaczęto sięgać po mop parowy, używało się głównie tradycyjnego mopa z wiadrem. Do dziś wiele osób z nich korzysta. Dzielimy je na mopy płaskie, sznurkowe oraz obrotowe. Ostatni rodzaj jest najnowocześniejszy i posiada dodatkowe wiadro z wyciskaczem. 

Jak działa mop parowy? 

Mop parowy to urządzenie elektryczne, które nie wymagają użycia ani wiadra z wodą ani chemicznych detergentów. Woda nalewana jest do specjalnego pojemnika, a następnie za pomocą grzałki elektrycznej zamieniana w gorącą parę. Para ta skutecznie rozpuszcza brud. Co więcej, zabiją też bakterie i wirusy. Funkcja dezynfekcji jest ceniona chociażby przez rodziców małych dzieci, które dużo czasu spędzają, bawiąc się na podłodze. Strumień pary można w większości modeli regulować, co pozwala dostosować go do potrzeb, m.in. do intensywności zabrudzeń. Mop parowy może być zasilany z kabla lub bezprzewodowy.  Nadaje się do prawie każdego rodzaju powierzchni. Można nim czyścić m.in. panele i płytki ceramiczne. Nie poleca się go jedynie do podłóg lakierowanych, czyli między innymi parkietów. 

Co wybrać? Mop parowy czy zwykły? 

Mop parowy ma wiele zalet, musimy jednak liczyć się z wyższą ceną niż w przypadku modeli tradycyjnych. Niektórzy uważają też, że przy mocno zabrudzonej podłodze samo rozpuszczenie brudu nie wystarczy i wciąż trzeba poprawić szmatą. Takie osoby decydują się czasem na posiadanie dwóch mopów, zwykłego do mycia i parowego do dezynfekcji.  

Mop parowy polecamy rodzinom z dziećmi lub osobom posiadającym zwierzęta. Świetnie nadaje się do lekkich zabrudzeń czy też pomocniczo do rozpuszczenia zaschniętego brudu. W czasie wzmożonej aktywności wirusów może też służyć jako urządzenie do dezynfekcji biura. Innym rozwiązaniem jest po prostu zaufanie w kwestii utrzymania domu czy biura w czystości profesjonalnej ekipie sprzątającej. Taka firma posiada zwykle sprzęt najnowszej generacji, który pozwala dokładnie wyczyścić każdy zakamarek pomieszczenia. Polecamy skorzystanie z naszych usług i cieszenie się czystością o każdej porze! 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *