Poradniki

Mycie okien – jak to zrobić szybko i bez smug?

mycie okien

Idealnie czyste okna to marzenie każdego z nas. Często są wizytówką domu lub biura, a ilość światła, które wpuszczają do wnętrza, wprost przekłada się na samopoczucie mieszkańców lub pracowników. Mycie okien może być jednak sporym wyzwaniem, bo pomimo największych starań, ciężko uniknąć nieestetycznych zacieków. Czy jednak oznacza to, że należy poddać się już na starcie? Absolutnie nie! W dzisiejszym wpisie przedstawimy kilka rad na szybkie, proste i skuteczne wyczyszczenie szyb. 

Rada nr 1: dobierz odpowiedni środek czyszczący  

Choć ta porada wydaje się banalna i oczywista, wciąż częstą przyczyną smug lub niedostatecznego zwalczenia zabrudzeń bywa używanie chemii kiepskiej jakości. Wybieraj sprawdzone, polecane środki, które skutecznie myją szkło. Nie wszyscy też wiedzą, że jeśli nie ma pod ręką specjalnego płynu do szyb, można w jego zastępstwie użyć… płynu do naczyń! Wystarczy rozcieńczyć go wcześniej ciepłą wodą. 

Rada nr 2: mycie okien nie powinno zaczynać się od szyb 

Kolejność prac naprawdę ma znaczenie. Powinna być następująca: najpierw framugi, potem szyby, na końcu parapet. Zastanawiasz się, czemu o tym mówimy? Ponieważ na mycie okien w innej kolejności stracisz jedynie czas i energię. Podczas czyszczenia framugi po prostu zabrudzisz czyste szyby i będziesz musiał czyścić je od nowa. 

Rada nr 3: skorzystaj ze starych sprawdzonych sposobów na mycie okien  

Metody naszych mam u babć często traktujemy z dystansem. Niektóre stosowane przez nich triki mogą jednak usprawnić sprzątanie. Na przykład możesz przygotować ekologiczny płyn do mycia szyb, używając wody z octem w stosunku 1:1. Kolejna ciekawa rada to wypolerowanie umytych okien… gazetami. Farba drukarska wypoleruje szyby. Co natomiast możesz zrobić wcześniej, przygotowując się do sprzątania? Posmarowanie na godzinę przed myciem szyb olejem lnianym rozpuści brud. Warto pamiętać, że wspomniane rozwiązania są nie tylko skuteczne, ale też ekologiczne. 

Rada nr 4: technika czyni mistrza 

Najważniejsza jest jednak oczywiście technika. Przede wszystkim, mycie okien zaplanuj na pogodny, bezdeszczowy dzień, nie zabieraj się jednak za to w pełnym słońcu. Nie przecieraj szyb na sucho przed myciem. Najlepiej po prostu spryskaj powierzchnię okien preparatem w sprayu, przetrzyj ścierką z mikrofibry, a następnie wytrzyj do sucha ręcznikiem papierowym. To właśnie wycieranie do sucha zapobiega powstawaniu smug. 

Rada nr 5: nie bój się szukać pomocy  

Mycie okien to naprawdę wyczerpująca praca. Zwłaszcza wtedy, gdy okna są duże, trudno dostępne lub w nietypowym kształcie. Czyszczenie szyb i przeszkleń to zmora zwłaszcza dla właścicieli biurowców. W takim wypadku najlepiej poszukać pomocy doświadczonej ekipy sprzątającej. W Hombre zajmujemy się również myciem okien, dlatego zawsze chętnie pomożemy Ci o nie zadbać. 
 

Skuteczne mycie okien, choć to niełatwe zadanie, przy znajomości odpowiednich technik, jest możliwe. Mamy nadzieję, że nasze rady pomogą zadbać o czystość przeszkleń w Twoim domu lub firmie. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *