Poradniki

Dezynfekcja biura – jak się za to zabrać?

Choć coraz więcej firm decyduje się przejść w tryb pracy zdalnej, wiele biur wciąż funkcjonuje stacjonarnie. Niektóre zakłady pracy szukają też rozwiązań pośrednich, np. pracy w trybie zmianowym. W takim wypadku warto zadbać o bezpieczeństwo pracowników poprzez takie działania jak regularnie przeprowadzana dezynfekcja. Nie wiesz, jak to zrobić i od czego zacząć? Zapoznaj się z naszym poradnikiem! 

Czego dowiesz się z artykułu? 

  • Czym jest dezynfekcja i po co ją stosować 
  • Dlaczego warto dezynfekować powierzchnie i jak to robić 
  • Jak powinna przebiegać dezynfekcja toalet 
  • Jak poczuć się bezpiecznie w pracy 

Czym właściwie jest dezynfekcja? 

Dezynfekcja, zwana inaczej odkażaniem, to po prostu postępowanie mające na celu zabicie wirusów, bakterii i grzybów. Zwykłe sprzątanie, choćby i świetnie usuwało brud, nie jest zwykle wystarczające, by pozbyć się też drobnoustrojów. By je zwalczyć, sięga się właśnie po środki dezynfekujące –działające toksycznie na tego typu organizmy. Mogą być one wyprodukowane na bazie metali ciężkich, alkoholu lub odczynników kwasowych. Zyskującą na popularności metodą jest też korzystanie z ozonu w postaci gazowej. Nie tylko dezynfekuje on nawet najtrudniej dostępne powierzchnie, ale również skutecznie usuwa brzydkie zapachy.  

Dezynfekcja powierzchni 

W biurze należy często dezynfekować powierzchnie. Najczęściej te dotykane przez wiele osób, np. ladę w recepcji czy komputery i klawiatury w sekretariacie. Biurka pracowników też warto poddać tej procedurze. W tym celu przetrzyj powierzchnię odpowiednim środkiem chemicznym i pozostaw na kilka minut mokrą. Dopiero po upływie tego czasu zetrzyj preparat czystą ściereczką. Jeszcze wygodniejszym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w parownicę. Para wodna skutecznie usuwa drobnoustroje, a ponadto wnika we wszystkie trudnodostępne zakamarki. Podobnie jak ozonowanie, dobrze sprawdzi się przy sprzętach o nietypowych kształtach i gabarytach. 

Dezynfekcja toalet 

Nie sposób pominąć zagadnienia, jakim jest dezynfekcja biurowej toalety. Miejsce to w naturalny sposób sprzyja namnażaniu się bakterii. Wpływa na to kilka czynników – duża ilość korzystających osób, charakter czynności czy w końcu panująca w takich pomieszczeniach wilgoć. Łazienkę trzeba więc zarówno myć, jak i dezynfekować bardzo często. Środek chemiczny, ozon lub parę wodną stosuj na całej armaturze, a także na kafelkach. Wybierz wyjątkowo silny środek do czyszczenia muszli toaletowych. Pamiętaj, aby wszystkie prace przeprowadzać w rękawiczkach jednorazowych! 

Pracuj zawsze bezpiecznie! 

Czyszczenie i dezynfekcja biur nie są sprawą łatwą. Bardzo często trzeba poddać tej procedurze obiekt o naprawdę sporej powierzchni, trzeba mieć też dostęp do silnych środków odkażających. Nie każdy też wie, jak zabrać się za dezynfekcję, gdy robi to po raz pierwszy lub zwyczajnie nie ma czasu na regularne powtarzanie zabiegu. Co wtedy? Czy trzeba zrezygnować z dezynfekcji stanowisk pracy i dbania o bezpieczeństwo pracowników i klientów? Absolutnie nie! Zachęcamy, aby w takiej sytuacji skontaktować się z profesjonalną firmą sprzątającą, która zajmie się regularnym odkażaniem biur. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że Twoja załoga pracuje zawsze bezpieczni, a klienci odwiedzający siedzibę w żaden sposób nie narażają swojego zdrowia.  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *