Poradniki

Czyszczenie dywanów – domowe sposoby

Czyszczenie dywanów – domowe sposoby

Dywan to element wystroju wnętrza, który pełni także funkcję praktyczną. O jego regularnym praniu łatwo jednak zapomnieć, a kiedy już się za to zabieramy, zadanie to potrafi sprawić niemało kłopotu. Czy wiesz, jak często należy przeprowadzać czyszczenie dywanów i jak się za to zabrać? Podpowiadamy najlepsze sposoby! 

Jak często prać dywan? 

O ile z bieżącym sprzątaniem pomieszczeń raczej większość z nas dobrze sobie radzi, tak niekoniecznie to samo można powiedzieć o czyszczeniu dywanów czy mebli wypoczynkowych. Warto jednak raz na co najmniej 12-18 miesięcy przeprowadzić generalne czyszczenie dywanów. Bieżące zabrudzenia, takie jak tłuste plamy, powinniśmy oczywiście usuwać od razu. O tym, w jaki sposób najskuteczniej to zrobić, przeczytasz w kolejnym akapicie. 

Jak usunąć plamy z dywanu? 

Świeże zabrudzenia usuwa się znacznie łatwiej niż stare i zaschnięte. Jeśli więc coś wyleje się nam na dywan, powinniśmy od razu zareagować. Tłuste zabrudzenia świetnie osuszy… mąka ziemniaczana. Zasyp nią plamę i pozostaw na kilkanaście godzin. Ogromny kłopot przysparza często czyszczenie dywanów z plam po czerwonym winie. Tu jednak również można sięgnąć po środek z kuchni  sól. Powinna ona zebrać wilgoć, tak, że będzie wystarczyło tylko odkurzenie dywanu. Plamy po kawie czy herbacie zapierz gąbką zamoczoną w wodzie z mydłem. 

Czyszczenie dywanów domowymi sposobami 

Nawet jeśli dywan z pozoru wydaje się czysty, choć raz w roku warto go wyprać. Środki do takiego zabiegu możesz również przygotować w domu. Przygotuj roztwór jednego z tych produktów: 

  • Soda oczyszczona 
  • Ocet  
  • Sól  
  • Alkohol  

Na szklankę wody powinna przypadać łyżka produktu. Najwygodniej będzie, kiedy na odkurzony dywan rozpylisz środek do czyszczenia w butelce z atomizerem, pozostawisz na kilka godzin, a następnie znów odkurzysz. W ten sposób nie tylko wyczyścisz zabrudzenia, ale także pozbędziesz się nieprzyjemnych zapachów. 

Pranie włochatych dywanów  

Choć dywany typu shaggy są bardzo modne, to ich czyszczenie nie należy do ulubionych czynności. Tak naprawdę powinno się odkurzać je codziennie i to zarówno z włosem, jak i pod włos. Co kilka dni należy je również wytrzepać, a choć raz w roku przeprowadzić generalne czyszczenie dywanów za pomocą suchego szamponu lub maszyny parowej. Pamiętaj, że żaden dywan, a w szczególności ten włochaty musi zawsze dokładnie wyschnąć, aby nie tworzyła się na nim pleśń. 

Profesjonalne czyszczenie dywanów  

Ponieważ pranie dywanów jest nie tylko czaso-, ale i pracochłonne, nie każdy chce robić to sam. Na szczęście obecnie łatwo można zlecić taką usługę profesjonalnej firmie. Powierzając to zadanie ekspertom, masz gwarancję jakości, użycia nowoczesnych maszyn i środków. Jest to zwłaszcza opłacalne w dużych domach lub biurowcach, gdzie dywanów jest więcej.  

Czyszczenie dywanów to niełatwa, ale niezbędna czynność. Nie wahaj się skorzystać z któregoś z opisanych przez nas sposobów lub sięgnij po pomoc profesjonalistów! 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *