Poradniki

Mycie grobów – praktyczne porady

Listopad to miesiąc, podczas którego chcemy w szczególny sposób uczcić pamięć naszych bliskich zmarłych. Wyraża się to również w dbaniu o czystość ich nagrobków. Nie wiesz, jak zabrać się za mycie grobów w możliwie najszybszy i najskuteczniejszy sposób? Skorzystaj z naszych metod i wskazówek. 

Dlaczego mycie grobów jest tak ważne?

Groby myjemy po to, aby miejsca ziemskiego pochówku osób bliskich naszemu sercu zawsze pozostawały estetyczne i nie uległy zniszczeniu. Należy pamiętać o tym, że nagrobek znajduje się na dworze. Jest więc stale narażony na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Opady śniegu czy deszczu, zmiany temperatur, a nawet promieniowanie słoneczne – to wszystko ma wpływ na kondycję płyt nagrobnych. Zniszczone płyty nie tylko generują wizję kosztownej wymiany na nowe, ale stanowią też zagrożenie złamania i spadnięcia na człowieka.

Mycie grobów w praktyce 

Niszczeniu nagrobków można jednak zapobiec. Pierwszym krokiem powinno być regularne mycie grobów. Porządki zawsze należy rozpocząć od usunięcia liści, elementów starych dekoracji czy też od zamiecenia kurzu i pyłu. Następnie można przystąpić do czyszczenia płyty. W sklepach dostępnych jest obecnie wiele środków przeznaczonych specjalnie do mycia nagrobków. Jeśli jednak wolimy pozostać przy domowych sposobach, możemy użyć ciepłej wody z płynem do naczyń. Trzeba natomiast być bardzo ostrożnym z wszelką ostrą chemią i innymi żrącymi substancjami. Nawet kwas cytrynowy czy ocet mogą uszkodzić nagrobny kamień.

Pielęgnacja nagrobka – o czym jeszcze warto pamiętać?

Regularne sprzątanie i mycie grobów pozwala utrzymać je w dobrym stanie. Jeśli jednak chcemy zachować ich dobrą kondycję na dłużej, powinniśmy pamiętać też o konserwacji. Do tego celu również można użyć zarówno gotowych preparatów, ale nie trzeba. Niektórzy nanoszą na płytę nagrobną odrobinę kuchennego oleju jadalnego. Duży problem na cmentarzach stanowi też porastająca groby roślinność. Przy okazji sprzątania warto więc poświęcić chwilę też na usunięcie chwastów i mchu. Sprzątanie grobów bywa też czasem oferowane przez firmy sprzątające. Takie usługi są chętnie wybierane zwłaszcza przez osoby, które mieszkają daleko od miejsca pochówku swoich bliskich. Mycie grobów jest bowiem nie tylko czynnością porządkującą, ale też znakiem pamięci o osobach, które już odeszły.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *