Poradniki

Sprzątanie – jak się zmotywować?

Sprzątanie

Zbliżająca się wiosna to wręcz doskonały moment na podjęcie tematu motywacji do sprzątania. Robienie porządków, czy to w mieszkaniu, czy biurze, nie należy bowiem do lubianych i przyjemnych zajęć, a jednocześnie bez regularnego wykonywania tej czynności trudno by było funkcjonować. Przychodzimy więc z pomocą wszystkim, dla których sprzątanie to przykra i uciążliwa konieczność i podpowiadamy, jak znaleźć motywację do tej aktywności! 

Dobrze rozplanuj porządki  

To niby oczywiste, a jednak nie każdy w ogóle wpada na ten pomysł. Często zabierając się za sprzątanie, idziemy na tzw. żywioł, a efekty tego nie są zbyt imponujące. Szybko jesteśmy zmęczeni, sfrustrowani, a zamiast porządku wokół nas panuje chaos. Do sprzątania lepiej więc podejść niczym do zadania natury zawodowej. Polecamy zacząć od wypisania listy zadań (np. umyć okna, wyczyścić piekarnik), a następnie stworzenia własnego harmonogramu prac. Koniecznie uwzględnij w nim swoją wydajność. Generalne porządki całego domu mogą bowiem naprawdę wyeksploatować wszelkie siły. Lepiej narzucić sobie wolniejsze tempo, np. jednego pomieszczenia dziennie i robić w międzyczasie przerwy, za to wyczyścić wszystko dokładniej, a na dodatek nie czuć się zniechęconym i wyczerpanym. 

Zadbaj o atmosferę podczas sprzątania  

Być może na ten podtytuł patrzysz z niedowierzaniem, a jednak – miła atmosfera może wiele zdziałać! Za sprzątanie warto chociażby zabrać się w dzień, gdy za oknem jest ładna pogoda. Nie tylko widać wtedy każdą smugę na oknie czy pyłek kurzu na ciemnych meblach. Przede wszystkim to właśnie, gdy świeci piękne słońce, mamy w sobie więcej energii niż w deszczowy, szarobury dzień. Porządki upłyną też szybciej przy ulubionej muzyce. Niektórzy bawią się wtedy niemal tak dobrze, jak w trakcie nowoczesnego tańca. W tym miejscu chcielibyśmy poruszyć też jeszcze jeden temat. Wpływ na czerpanie przyjemności ze sprzątania ma też… sprzęt, z jakiego korzystamy! Niepraktyczny odkurzacz o dużych gabarytach czy ścierka, po której widać, jak wiele już przeszła, sprawiają, że sprzątanie jest trudne, nieefektywne i frustrujące. Zainwestuj więc w nowe akcesoria i urządzenia, których obecnie na rynku jest prawdziwy wysyp. Szybko przekonasz się, że odkurzaniu bezprzewodowym modelem odkurzacza całkiem blisko do przyjemnej rozrywki. 

Sprzątanie wciąż Cię przerasta? Nie bój się prosić o pomoc! 

W pierwszej części artykułu wspominaliśmy o stworzeniu konkretnej listy zadań. Może się ona przydać nie tylko do wyznaczenia harmonogramu i ram czasowych. Pomoże też w rozdzieleniu obowiązków pomiędzy poszczególnych domowników. Naprawdę warto zaangażować w porządki partnera, dzieci, a w przypadku biura także współpracowników. Jeszcze większym odciążeniem będzie zatrudnienie firmy sprzątającej. Przerzucenie tej średnio miłej czynności, jaką jest sprzątanie na doświadczoną ekipę, taką jak zespół Hombre, pozwoli Ci spożytkować energię na o wiele ciekawsze zadania – rozwijanie biznesu, samodoskonalenie czy spędzanie czasu z rodziną. A wszystko to w przyjemnym, zawsze pachnącym czystością i świeżością otoczeniu! 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *